Ciekawostki
Stetoskop (z gr. στήθος, stēthos – pierś, wnętrze i σκοπή, skopé – oglądać)
Przyrząd diagnostyczny stosowany w medycynie, służący do osłuchiwania pacjenta, głównie jego klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej. Inna nazwa to fonendoskop.
NAJWAŻNIEJSZE HISTORYCZNE DATY:
1816 rok - francuski lekarz René Théophile Hyacinthe Laennec (René Laennec) wynalazł stetoskop. Pierwotnie była to słuchawka w postaci drewnianej, lejkowatej rurki z płaskim zakończeniem od strony usznej. Zdarzyło mu się pewnego dnia badać młodą kobietę o nadmiernej tuszy i dużych piersiach, co uniemożliwiło mu osłuchanie jej serca. Laennec wziął wtedy zeszyt, zwinął go w trąbkę i za pośrednictwem takiej improwizowanej "słuchawki" zbadał serce otyłej damy.
1819 rok - wynalazca René Théophile Hyacinthe Laennec wydał sławne dzieło o osłuchiwaniu i jego znaczeniu w rozpoznawaniu chorób narządów klatki piersiowej. Używana przez niego słuchawka miała kształt drewnianego walca długości 32,5 cm i szerokości 3,6 cm wydrążonego w środku. Laennec używał nazwy "cylinder" lub stetoskop.
1823 rok - metoda osłuchiwania w medycynie dotarła do Polski.
1840 rok - brytyjski lekarz Golding Bird opublikował, uprzednio wypróbowany praktycznie, projekt stetoskopu z tubą połączoną za pomocą elastycznej rurki z pojedynczą wkładką douszną.
1851 rok - lekarz irlandzki Arthur Leared wynalazł stetoskop dwuuszny.
1852 rok - George Cammann udoskonalił i przystosował tę konstrukcję do celów produkcji zarobkowej. Zastosował w niej pierwszą słuchawkę dwuuszną z gumowymi przewodami.
1961 rok - amerykański kardiolog, niemieckiego pochodzenia, David Littmann, profesor Harvard Medical School, opracował unowocześniony model stetoskopu wyposażonego w membranę akustyczną wzmacniającą dźwięki. Tak ulepszony stetoskop, zwany stetoskopem membranowym, stosowany jest współcześnie w praktyce medycznej.
1964 rok - David Littmann, uzyskał patent na stetoskop membranowy swojego projektu.
Numer publikacji |
US3152659 A |
Typ publikacji |
Przyznanie |
Data publikacji |
13 Paź 1964 |
Data zgłoszenia |
16 Cze 1960 |
Wynalazcy |
David Littmann |
Wspólnie z partnerem biznesowym Gusem Machlupem założył spółkę Cardiosonics Inc., która zajmowała się sprzedażą rewolucyjnych stetoskopów. Dostępne były wówczas dwa modele – stetoskop lekarski i pielęgniarski. Kilka lat później, 1 kwietnia 1967, przedsiębiorstwo Cardiosonics Inc. zostało kupione przez amerykański koncern 3M, jednocześnie zatrudniło Davida Littmanna na stanowisku konsultanta.
Inne zastosowania stetoskopu membranowego to wykrywanie lub badanie mechanizmów zegarowych, np. mechanicznych zegarowych zapalników bomb, mechanizmów zamków w skarbcach i sejfach. Istnieją również stetoskopy, gdzie membranę zastąpiono elementem sztywnym, służące do osłuchiwania pracujących głośnych mechanizmów - np. silników. W roli stetoskopu używa się też czasem stalowego pręta, np. w maszynowni.